Yüksek Lisans İçin ALES Zorunlu Mudur?

Yüksek öğretim kurumları, lisans seviyesinden sonra eğitim almak isteyen öğrencilere öncelikle master, bunun devamında doktora eğitimleri verirler. Akademik seviyede kariyerine devam etmek isteyen öğrenciler, bu sürecin devamında, tez çalışmalarını yapar ve akademik ünvanlarını ilerletebilirler. Yakın zamanda değiştirilen yönetmelik kapsamında, ALES ile başlayan yüksek lisans ve akademik unvan süreçlerindeki diğer sınavlar kaldırılmıştır. Doktora seviyesini aşan öğrenciler, doçentlik sınavına girmez ve doğrudan yayınlar üzerinden gerçekleşen bir değerlendirme ile doçent ve aynı şekilde uygun süreleri tamamlayarak, profesör olabilirler. ALES, yüksek lisans seviyesine giriş için temel ve tek sınav olarak, günümüzde tüm adaylara uygulanan bir sınavdır. Tezli yüksek lisans eğitimleri alabilmek için ALES’de başarılı olmak birinci temel şarttır. ALES’e katılabilmek için bir lisans programında mezun olmuş olmak ya da mezun olabilecek durumda olmak gerekir. Ayrıca yurtdışında lisans eğitim almış olanların denklik belgelerine sahip olmaları da gereklidir.

Yüksek lisans başvurusunda bulunabilmek için öncelikle lisans diplomasının alınmış olması gerekmektedir. Üniversitelere göre istenen belgeler değişiklik gösterse de genellikle yüksek lisans başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • ALES Sonuç Belgesi
 • Lisans Diploması
 • Transkript (Not Durum Çizelgesi)
 • Başvuru Formu
 • Özgeçmiş
 • Fotoğraf
 • Başvuru Ücreti Dekontu
 • Yabancı Dil Bilgisini Gösterir Belge
 • Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)
 • Disiplin Sicilini Gösterir Belge
 • TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Askerlik Durum Belgesi

Tezsiz Yüksek Lisans İçin Ales Gerekli mi?

Tezsiz yüksek lisans yapmak isteyen adaylar için ALES zorunlu değildir. Tezsiz yüksek lisans için ALES’e girme zorunluluğu kaldırılmıştır. Tezli olan yüksek lisanslarda bazı üniversiteler GRE ve GMAT sonuçlarını da kabul etmektedir. Akademik kariyer yapmak için tezli yüksek lisans yapmak büyük avantaj sağlamaktadır. Tezli yüksek lisans yaparken ilk sene belirli dersleri alır ikinci senenin başında araştırmasını yapacağınız tez konusunu belirlersiniz. Konu belirlendikten sonra size verilen bir yıl boyunca teziniz için gerekli araştırmaları, incelemeleri ve analizleri oluşturursunuz. Ardından sene sonunda bağlı bulunduğunuz üniversite tarafından belirlenen komisyona tezinizin sözlü ve yazılı sunumunu gerçekleştirirsiniz. Komisyonun onayının alınması halinde yüksek lisans mezunu olursunuz.

Tezsiz yüksek lisans ise akademik kariyer yapma planları olmayan bireyler tarafından tercih edilir. Tezsiz yüksek lisansın amacı temel olarak bilime katkı sağlamak, bilimsel araştırmalar yapmaktır. Tezli yüksek lisans minimum 2 yıl sürmektedir. Tezsiz yüksek lisans ise minimum 1 yıl sürmektedir. Üniversitelere göre değişiklik gösteren bu durum bazı durumlarda 1 buçuk yıl hatta 2 yıla kadar da sürebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.