Yds Yökdil Ders Çalışma Programı

Yds Yökdil Ders Çalışma Programı

Yökdil Yds ders çalışma planı ve programı , yökdil’den yüksek puan almak , yds sınavından yüksek puan almak , ingilizceden 90 üzeri almak için

Değerli arkadaşlarım öncelikle bir durumu aydınlatmakta fayda görüyorum. YDS ve YÖKDİL için genel İngilizce eğitimi almaya gerek yoktur. Çünkü bir dili anlamak ve konuşmak ile o dilin gramer yapılarına hakim olup, çeviri yapabilmek ve soru çözmek çok farklı iki çalışma gerektirir. Bir dili konuşabilmek için gramer konularını tüm ayrıntıları ile bilmenize gerek yoktur, konuşabilmek için o dile maruz kalmak ve bol pratik yapmak gerekir. Yani ‘SIMPLE PRESENT TENSE’ in gramer yapısını öğrenerek konuşmayı beklemeyin, konuşurken ‘do-does’ yapısı inanın hiç aklınıza gelmeyecektir ki geliyorsa bilin ki yanlış yoldasınız. Ayrıca günlük konuşma dilinde ‘FUTURE PERFECT CONTINIOUS’ ile cümle kuran bir Amerikalı ya da İngiliz hiç duymadım ki ben Türkçe de bile bu tensi kullandığımı hatırlamıyorum. Örneğin hiçbirimiz konuşurken “Yarın itibariyle 10 yıldır İngilizce öğretiyor olacağım” diye bir cümle  kurmuyoruz. Yani “will have been ving”. (bu yapı YDS-YÖKDİL için olmazsa olmazken, genel İngilizce için tamamen çöptür). Başka bir örnek verecek olursam; hepimiz ana dilimiz olan Türkçeyi çok iyi konuşabiliyoruz ama sayısal yeteneği ağır basan arkadaşlarımız için akademik sınavlarda Türkçe baş belasıdır. Aynı şekilde, Türkçeyi çok iyi konuşan, eğitim dönemini yıllar önce tamamlamış dünya tatlısı annelerimiz, ALES Türkçe sorularında başarılı olabilirler mi? Ne olcek Türkçe? Öyle değil işte J

Tense’ler haricinde genel İngilizce ve YDS-YÖKDİL ayrımının en önemli noktalarından biri öğrendiğiniz kelimelerdir. Genel İngilizce de günlük konuşma dilinde ihtiyacınız olan kelimeler (curtain,borrow,pay,cut,have) temel kelimelerken, YDS-YÖKDİL için (abstain,debunk,allege,scurvy,enormity) daha akademik kökenli kelimeleri bilmeniz gerekir .Yani YDS-YÖKDİL sınavlarına genel İngilizce ile hazırlanmaya başlamak zaman kaybıdır.

Burada önemli olan soru çözmek, pratik yapmak, doğru hamleleri öğrenmektir.

Beni az çok tanıyorsunuz. Biraz kiloluJ hep masa başı çalışan tipik bir Türk genciyim. Sizce ben Dünya’nın en iyi boksörünü 4 aylık çalışmadan sonra nakavt edebilir miyim?

(“ya hoca bi git işine” dediğinizi duyuyorum J ) ama ben inanıyorum yapabilirim, nasıl mı?

YDS-YÖKDİL gibi sınavlarda 3 yıl hazırlıkla 55 puan alamazsınız ama 3 aylık hazırlıkla 55 puan alabilirsiniz. Peki nedir bu durumun sırrı? Cevaplıyorum; DOĞRU HAMLELER ve İSTİKRAR.

YDS-YÖKDİL hazırlığında 4 temel kural vardır.

 • İlk olarak TENSE-PASSIVE-MODAL gramer konularını en iyi şekilde öğrenilmeli ve bu yapılar pekiştirilmelidir ve sırasıyla diğer konuları öğrenmektir.
 • İkinci en önemli noktalardan diğeri kelime ezberlemektir. Evet “KELİME EZBERLEMEK!” kuru kuru kelime ezberlemek. Neden kelime ezberlemek diye sorarsanız; kelime ezberlemek anı kurtarmaktır, aslında kelime ezberlenmemelidir, kelime metin içinde öğrenilmelidir fakat kısa zamanda başarı istiyorsak kelime ezberlemeyerek bu yolda ilerleyebiliriz. Metin okurken öğrendiğimiz kelimeler daha akılda kalıcıdır fakat önümüzdeki kısa sürede günlük en az 30 kelime öğrenmemiz gerektiği için kelime ezberleme yöntemini tercih edebiliriz.
 • Üçüncü olarak bol bol okuma yapmalıdır. Öğrenilen gramer yapılarını ve ezberlenen kelimeleri birbirine bağdaştırabilmek için çok okuma yapmak gerekir. Okuma yaparken çevirileri kelime kelime yapmak doğru değildir. İngilizce bir metni doğru bir şekilde Türkçeye çevirebilmek için kelime kelime değil, İngilizce yapıları kavrayarak çevirmek gerekir.
 • Tüm bunları sağlayabildiğiniz de geriye kalan nokta; ‘SORU ÇÖZME TEKNİĞİ’dir. Türkçe bir paragraf sorusunu bile kuru kuru okuyarak doğru cevabı bulamazken nasıl olurda çok yeni öğrendiğimiz bir dili tamamen çeviri ile çözebiliriz. Tabi ki çeviri çok önemlidir ve çeviri yapmayı bilmek gerekir fakat soruyu kısa sürede çözebilmek için çeviri her zaman doğru yöntem olmayabilir. Bu durum videolarımda da sürekli üzerinde durduğum önemli bir noktadır; yani soru çözerken soruyu okumadan yazarın sormak istediğini tahmin ederek, anahtar kelimelerden yola çıkıp, soruyu irdeleyici bir bakış açısı ile çözmek bize zaman kazandıracaktır.  Tabi doğru cevabı bulmak için soruyu en iyi şekilde irdelemek ve anlamak gerekir. Şunu da belirtmem gerekir ki bu yöntem paragraf sorularında tam anlamıyla geçerli değildir. Ama ‘tense’ soruları için oldukça iyi bir yöntemdir. Hatta itiraf etmeliyim ki ‘tense’ sorularını ben de sadece çeviri ile çözemem sanırım.

YÖKDİL SORU DAĞILIMLARI

SORU TİPİSORU SAYISI55-65 HEDEFLEYENLER ORTALAMA YAPMASI GEREKENLER70-80 HEDEFLEYENLER ORTALAMA YAPMASI GEREKENLER
GRAMER,VOCABULARY PHRASAL VERB,PREPOSITION201015
CLOZE TEST1057
CÜMLE TAMAMLAMA1179
İNGİLİZCE –TÜRKÇE TÜRKÇE – İNGİLİZCE121012
CÜMLEDEN ATMA634
PARAGRAF TAMAMLAMA634
PARAGRAF15711
TOPLAM8045 DOĞRU62 DOĞRU

Yukarıdaki tabloda hangi soru türünden ne kadar doğru yapmayı hedeflemeniz gerektiği gösterilmiştir. Unutmayın YDS-YÖKDİL ‘de doğru yanlışı götürmez ve her doğru 1,25 ile çarpılır.

Bu yüzden boş soru bırakmıyoruz. 80 soruda soruların yarısını doğru yapabilmek başlangıç için size iyi bir moral kaynağı olacaktır.

 1. 45-’den 55-65 hedefleyenler (lise ve üniversite de öğrendiklerim,çat pat bişiler hatırlıyorum diyenler)

Gerekli olan kaynaklar

1-Gramer soru bankası

2-Kelime kitabı

3- Çeviri kitabı

4- Tüm soru tiplerini içeren bir kitap

5-10 deneme

İlk 10 gün

 1. Youtube kanalımdan ilk 14 video(tens-modal-pasif-causative-pronoun) not alınarak izlensin. Not alındıktan sonra o videolar tekrar yazılsın ve sindirilesiye kadar konu tekrarı yapılsın. Tüm tens yapılarını , pasif hallerini , modalların Türkçe karşılıklarını defter yardımı olmadan öğrenmiş duruma gelmeliyiz.
 2. 17.18.19.20.28. videolarda sorulara nasıl yaklaştığımı kavrayabilmek için iki kez izleyiniz.
 3. Her gün 30 , toplamda 300 akademik kelimeyi öğrenmelisiniz.

11. – 15. günler arası

 1. 15.- 16.- 21.- 22.- 23.- 29.- 30. Videolar not alınarak izlensin.
 2. Videoları izledikten sonra en az 10 makale okuyalım.
 3. Her gün 30 kelime çalışmaya devam etmeliyiz. Toplamda 150 kelime öğrenmiş olacaksınız.
 4. 71.72.73.74.videoları izleyerek preposition bilginizi artırınız. Ve kalıplaşmış verb+prep , adj+prep , noun+prep kalıplarını günlük 5-10 adet şeklinde öğrenmeye çalışınız.

16. – 25. Günler arası

 1. Artık çeviri yapabilir düzeydeyiz tam olarak olmasa da genel anlamları anlayabilir haldeyiz bu yüzden her gün en az 3 okuma parçası okumalısınız.
 2. Bu hafta kelime çalışmak isteğe bağlı her gün 3 makale okuyarak zaten farkında olmadan kelime öğreneceksiniz.
 3. Bağlaçları ezberleyelim bu 10 gün içinde , hepsini öğrenmeseniz de en temellerini mutlaka öğrenmelisiniz.
 4. Conjuctions yani bağlaç videoları olan 32. 33. 34. 35. Videoları izleyiniz ve not alınız.
 5. Bağlaç videosu izledikten sonra mutlaka 200 soru çözünüz ve 40’ını deftere çeviri yaparak çözünüz. Unutmayın bağlaçlardan bu sınav da 6-9 arası direk olarak soru gelmekte fakat bağlaç konusu sınavda en az 30 sorudaki başarınızı etkileyebilir.
 6. 24. 25. 26. 31. 36. 40. videoları not alarak izleyiniz. Ve bu konular ile gramer soru bankasından soru çözünüz.

26.35. Günler arası

 1. Bilmediğiniz bağlaçları ezberlemeye devam ederken mutlaka bu hafta içerisinde en az 100 bağlaç sorusu çözünüz.
 2. Her gün 20 kelime toplamda 200 kelime öğrenmelisiniz.
 3. Hergün 2 makale okumalısınız.
 4. 37.38.39.46.47.videoları not alarak izleyiniz . Ve gerund-infinitive konusu ile ilgili mutlaka 150 soru çözünüz.
 5. 50.Video cümle tamamlama soru çözüm videolarını izledikten sonra Sınavda 10 soru ile karşımıza çıkan bu konuyla ilgili bu haftada 50 soru sınava kadar ise toplamda 150 soru çözmelisiniz.
 6. 51.52.videoları restatement soru çözüm videolarını izleyiniz. Ve bu konuyla ilgili 30 sınava kadar ise toplamda 100 soru çözünüz.

36.40. Günler arası

 1. 41.42.43.44.48.49.videoları not alarak izleyiniz. İzledikten sonra notlarınızı bir kez daha temize çekip örnek soru çözünüz.
 2. Günlük 30 kelime yani toplamda 150 kelime ezberlemelisiniz.
 3. Bağlaçlar ile ilgili 30 soru çözünüz.
 4. Her gün 1 makale okuyunuz.
 5. 53.54. videoları izleyerek çeviri soruları ile ilgili toplamda 60 soru çözünüz.
 6. Cümle tamamlama ve restatement soru tiplerinden günlük en az 5 soru çözünüz.

5’li deneme setimi alarak 1.denemeyi gerçek sınav kurallarına uygun çözünüz. Sonrasında ise youtube kanalımdan bu denemenin çözümlerinin olduğu 56.57. videoları izleyiniz.

                41.50.Günler arası

 1. Kalan 4 denemeyi gün aşırı çözüp youtube kanalımdan çözümlerini izleyiniz. (çözüm videoları 58.63.videolar arası ve 68.69.videolar)
 2. 64.65.66.67. videoları not alarak izleyiniz ve adjectives – adverbs konusu ile 50 soru çözünüz.
 3. 79.80.81. Videolardan paragraf tamamlama videolarını izledikten sonra bu soru tipi ile ilgili en az 30 soru çözünüz.

51.55.günler arası

 1. Günlük 1 deneme çözünüz.
 2. 83.84.85.86. videoları izleyerek cümle tamamlama ve cloze test soruları nasıl çözülür izleyerek bu konular ile ilgili 50’şer soru çözünüz.
 3. Günlük 40 kelime çalışarak toplamda 200 kelime çalışınız.
 4. 90.91.videoları izleyerek paragraf nasıl çözülür izleyiniz. Ve günlük 3 makale okuyunuz.

92. videodan sonrası kendi kitaplarımdan çözdüğüm örnek soru çözümleridir. Vaktiniz oldukça izleyiniz.

      56.62 Gün arası

 1. Son hafta da ise kelime tekrarlarına ve ezberlemeye devam ediniz.
 2. Bağlaç konusunda eksiğiniz varsa gideriniz ve minimum 70 soru çözünüz.
 3. Her gün 1 ya da 2 deneme çözüp,çok yanlış yaptığınız soru tiplerini belirleyip eksiklerinizi gidermeye çalışınız.
 4. Hergün 2 makale okuyunuz.
 1. 45-50’den 70-80 hedefleyenler (daha önce bu sınava hazırlandım çok çalışmadım ya da çalıştım birşeyler eksik kaldı fakat sınavın ne istediğini biliyorum diyenler

Gerekli olan kaynaklar

1-Gramer soru bankası

2-Kelime kitabı

3- Çeviri kitabı

4- Tüm soru tiplerini içeren bir kitap

5-25 deneme

                    İlk 10 gün

 1. Tüm gramer konularını bir kenara yazıp eksik olduğunuz konuları belirleyip. Her 3 günde bir eksik olduğunuz konu ile ilgili videoları izleyip mutlaka o konu ile ilgili 50 soru çözünüz.
 2. Gramer eksiğiniz olduğunu düşündüğünüz konuları ilk 10 gün içinde bu şekilde tamamlayınız.
 3. Günlük 30 kelime ezberleyiniz toplamda 300 kelimeye ulaşmalısınız.

       11.20. Günler arası

1- Her gün karışık 50 gramer sorusu çözünüz.

2- Preposition listesini hazırlayınız ve bu 10 günde sadece preposition çalışınız.

3-Günlük 3 makale okuyunuz.

4-50.videomuzu izleyerek 100 adet cümle tamamlama sorusu çözünüz.

5-1 adet deneme çözünüz.

       20.25. Günler arası

1-Bağlaçlardan bilmediklerinizi çalışarak en az 200 bağlaç sorusu çözünüz.

2-90.91.videoları izledikten sonra 5 günde toplam 25 makale okuyunuz.

3-53.54.videoları izleyerek çeviri soruları ile ilgili 50 soru çözünüz.

      26.35. Günler arası

5’li deneme setimi alarak 5.denemeyi gerçek sınav kurallarına uygun çözünüz. Sonrasında ise youtube kanalımdan bu denemenin çözümlerinin olduğu tüm  videoları izleyiniz.

 1. Günlük 30 kelime ezberleyerek bu süreç içinde 300 yeni kelimeyi ezberleyiniz.
 2. 51.ve 52.videoları izleyerek toplamda 100 restatement sorusu çözünüz.
 3. Her gün 15 bağlaç sorusu çözünüz.
 4. Karışık gramer soruları çözdüğüm videoları izleyiniz.

  36.45.günler arası

1- En çok çıkan phrasal verb listesinden 100 phrasal verb çalışınız.

2- Bu günler içinde toplamda 3 deneme çözünüz ve eksik olduğunuz alanları belirleyiniz.

3- 79.80.81.videoları izleyerek paragraf tamamlama sorularından 100 soru çözünüz.

4- 82.83.videoları izleyerek cümleden atma sorularından toplam 100 soru çözünüz.

 • Günlük 10 kelime çalışarak , kelime haznenize toplam 100 kelime ekleyiniz.

       46.50.gün arası

1- her gün 25 karışık gramer sorusu çözünüz.

2- Phrasal Verb listesinden 50 phrasal verb çalışınız.

3-  50 preposition sorusu çözünüz.

4 – 84.85.86. videoları izledikten sonra 100 Cloze test sorusu çözünüz.

          51.63. gün arası

 1-    Her gün 15 bağlaç sorusu çözünüz.

 2-    Günlük 3 makale okuyunuz.

3- her gün 5 yada 10 tane cümle tamamlama,diyalog,restatement,paragraf tamamlama,cümleden atma sorusu çözünüz.

 • Bu hafta arasında toplamda 7 deneme çözünüz.
 • Bir önceki hafta belirlediğiniz eksiklerinizi kapatınız.
 • Günlük 20 kelime çalışarak toplamda 240 kelime ezberleyiniz.
 • Phrasal Verb listesinden 100 phrasal verb çalışınız.

92. videodan sonrası kendi kitaplarımdan çözdüğüm örnek soru çözümleridir. Vaktiniz oldukça izleyiniz.

SON GÜN İSE ,SAKIN DERS ÇALIŞMAYIN J İYİ DİNLENİN VE İNGİLİZCEYE DAİR HİÇ BİRŞEY YAPMAYINIZ. SINAVDAN 1 SAAT ÖNCE OKUYACAĞINIZ MAKALEYİ AYARLAYIP,STRES ATINIZ.

EN SEVDİĞİNİZ DİZİDEN 1 BÖLÜM İZLEYEBİLİR,PİKNİK ALANLARINA GİDEBİLİRSİNİZ,KIZLAR EN SEVDİĞİNİZ ARKADAŞLARINIZ İLE DEDİKODU YAPABİLİRSİNİZ. ERKEKLER İSE İYİ BİR OKEY YADA BATAK 4’LÜSÜ KURUNUZ,HİÇ OLMADI PES 2019 OYNAYINIZ.

Değerli Arkadaşlar ,

Elimden geldiğince sizlere detaylı program hazırlamaya çalıştım. Programlara düzenli uyduğunuz taktirde ben başarabileceğinize inanıyorum. Hepinize kolay gelsin. Kitap önerisi konusunda ise önce elinizde olan kitapları kullanın. Benim kitaplarımı ya da tanınan diğer hocalarımızın kitaplarını alabilirsiniz.

Güzel sonuçlarınızı bekliyor olacağım.

Kendinize inanın

Başarı sizden 3 şey ister;

 • Beşiktaş taraftarının kırdığı desibel rekorundaki çoşkuyu
 • Küçük karıncaların çalışma azmini
 • Başarısız olduğunuz her gün arkasından tekrar deneyeceğim diyebilmeyi

Unutmayın sizin istedikten sonra yapamayacağınız hiç birşey yoktur varsa da hayırlısı değildir.

Hakkı ŞAHİN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.