TYT Nedir

Temel Yeterlilik Testi, olarak bu sene hayatımıza giren TYT, 1982’den bu yana uygulanmakta olan merkezi yerleştirme sisteminde her zaman tanıdığımız ve ismi farklı şekillerde önümüze sunulmuş olsa da, aslında birinci basamak üniversite sınavından başka bir şey değildir. Hemen hemen hep aynı içeriğe sahip olan birinci basamak testinin son sistemdeki farkı; iki basamağın aynı gün yapılacak olmasıdır. Geçen yıllarda uygulanan sisteme yapılan eleştirilerin giderilmesi için geliştirilen bu yöntemin daha verimli olacağına inanılıyor. Pekiyi ülkede herhangi bir yüksek öğretim programına yerleşebilmek için mutlak ön koşul olan TYT tam olarak nedir? Hangi soruları kapsar ve puan türleri nelerdir?

TYT nedir sorusu üniversiteyi hedefleyenleri ilgilendiren bir sorudur. Çünkü TYT, üniversiteye giriş sınavının ilk aşamasıdır. Üniversiteye giriş sınavı 2018 yılı itibariyle yenilenmiştir. Önceki yıllarda da iki aşamalı olarak uygulanmaktaydı ve birinci aşama YGS, ikinci aşama LYS olarak adlandırılıyordu. 2018’de yenilenen sınav sisteminde ise birinci aşama TYT, ikinci aşama AYT olarak adlandırılmaya başlamıştır.

TYT’de Hangi Derslerden Sorular Geliyor?

TYT’de temel olarak dört farklı alandan sorular gelmektedir. Bu alanlar; matematik, fen bilimleri, Türkçe ve Sosyal bilimler şeklindedir.

Buna göre ders içerikleri şu şekilde özetlenebilir;

  • Matematik 9. ve 10. sınıf konularından sorular gelmektedir ki bu soruların bir kısmı da Geometri sorularıdır.
  • Sosyal Bilimler alanının içeriği; Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü derslerinden oluşmaktadır. Tüm bu derslerin 9. ve 10. sınıf konularından TYT’de sorular gelmektedir.
  • Türkçe’de genel olarak dil bilgisi, okuduğunu anlama, paragraf soruları gelmektedir.
  • Fen Bilimleri alanının içeriği; Biyoloji, Fizik ve Kimya olup, bu derslerin 9. ve 10. sınıflarda işlenen konuları ile ilgili sorular gelmektedir.

TYT nedir sorusu ile ilgili olarak, bilmeniz gereken bir diğer önemli ayrıntı ise şudur ki; daha önce de belirttiğimiz gibi bu sınavda sorumlu olduğunuz dört ana bölüm var ve bu alanlar için soru dağılımları; Matematik ve Türkçe için 40’ar, Fen ve Sosyal bilimler için 20’şer olmak üzere toplamda 120 adettir.

TYT’de Nasıl Başarılı Olunur?

TYT nedir sorusuna genel hatları ile yanıt verdikten sonra bu sınavda başarılı olmanız için en önemli kuralın düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışmak olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok kişi ilk günlerde büyük bir şevk ile çalışmaya başlayıp, sonrasında bıkıyor. Ancak tıpkı her konuda olduğu gibi bu konuda da başarabilmek için süreklilik önemli olmaktadır ve bu nedenden dolayı çalışmalarınıza ara vermeden sürdürmeniz gerektiğini söylemeliyiz. İşte bu yüzden dolayı kendinize özel bir çalışma programı uygulamanızı öneriyoruz. Mümkünse sizin gibi bu sınava hazırlanmakta olan arkadaşlarınız ile birlikte çalışmanız hem zamanı daha iyi bir şekilde değerlendirmenizi hem de bıkmadan sınava hazırlanmanızı sağlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.