AYT Nedir

Ülkemizde artık neredeyse her yıl değişen sınav sistemleri artık hiç birimizin takip edemediği bir ahl almış durumda. Son düzenlemeler ile YKS sistemi bütünüyle değiştirilip, AYT ve TYT ismi verilen iki kısma ayrıldı ve sınavların nitelikleri ciddi anlamda değiştirildi. Alan yeterliliği sınavı, yani ikinci aşaöa sınav olarak tanımlanan AYT nedir? Gelin birlikte inceleyelim. AYT nedir kısaca cevaplayacak olursak; üniversiteye giriş sınavının ikinci aşamasıdır. Daha önceki yıllarda LYS olarak bilinirdi. Ancak 2018 yılında sınav sisteminde yapılan yenilikler neticesinde sınav YKS olarak adlandırılmıştır. Sınavın birinci aşaması TYT ve ikinci aşaması AYT olarak kısaltılmıştır.

Buna göre;

 • YKS’nin açılımı “Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olup, üniversiteye giriş sınavının yeni adıdır.
 • TYT’nin açılımı “Temel Yeterlilik Testi” olup, sınavın birinci aşamasıdır ve temel bilgi birikimini ölçmeye yöneliktir.
 • AYT’nin açılımı “Alan Yerlilik Testi” olup, sınavın ikinci aşamasıdır ve ileri düzey alan bilgisini ölçmeye yönelik hazırlanmıştır.

AYT’de Önemli Olan Nedir?

AYT’de katılabileceğiniz beş farklı test var. Bunlar; Türk Dili ve Sosyal Bilimler, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Yabancı Dil şeklindedir. Hangi üniversite programını hedefliyorsanız, o doğrultuda 5 adet testten dilediğinize girebilirsiniz.

Buna göre;

 • Sayısal bir program hedefliyorsanız; Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözmelisiniz.
 • Eşit ağırlık puanındaki bir bölümü hedefliyorsanız; Edebiyat, Sosyal Bilimler 1 ve Matematik testlerini çözmelisiniz.
 • Sözel hedefliyorsanız; Edebiyat, Sosyal Bilimler – 1 ve Sosyal Bilimler – 2 testini çözmelisiniz.
 • Herhangi bir yabancı dil programını hedefliyorsanız (mesela İngilizce Öğretmenliği gibi), herhangi bir dil sınavına (İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca veya Arapça) girmelisiniz.

Ayrıca;

 • Sınava girebilmek için TYT’den en az 150 almış olmalısınız.
 • AYT’de toplam 160 soru bulunuyor.
 • Sınavda başarılı olabilmek için en az 180 almalısınız.
 • Ders konuları genellikle tüm lise konularını kapsamaktadır.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda AYT nedir sorusunu genel hatları ile cevaplandırmış oluyoruz.

AYT’de Nasıl Başarılı Olunur?

AYT  nedir sorusuna değindik ve yazımızın sonuna doğru bu sınavda hedeflerine ulaşmak isteyen adaylar için kesinlikle programlı bir şekilde çalışmalarını önermekteyiz. Çünkü yaptığımız gözlemler doğrultusunda ancak programlı ve düzenli bir şekilde çalışmalarını sürdüren öğrencilerimizin bu sınavda hedeflerine ulaştıklarını görmekteyiz. Öte yandan zamanı verimli bir şekilde değerlendirebilmek de çok önemlidir. Eğer tek başınıza öğrenirken çok zaman kaybı yaşıyorsanız farklı kaynaklar üzerinden çalışmayı deneyebilir ve hatta özel bir ders alabilirsiniz. Çünkü sınava kadar olan zamanı en iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. AYT nedir? Sorusunun cevabından netice olarak aslında sınavın yine iki aşamalı olduğu ve soru tiplerinin genel olarak değişmeyeceği çıkarımı yapılabilir. Bu durumda çalışma yapmak için eski metotlar kullanılabilir ve öğrenciler aynı şekilde başarı gösterebilirler. Sınavın adı ve metodu  ne olursa olsun sınama alanının lise e dengi okullarda verilen eğitim olduğu unutulmamalı ve burada alınan eğitime özen gösterilmesi gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.