ALES Nedir, Başvuru Şartları Nelerdir?

Açılımı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavıdır. ALES lisansüstü eğitim ve öğretim üyesi dışındaki akademik personel kadroları için gerekli bir sınavdır. ALES ‘e başvuru yapabilmek için lisans mezunu olma şartı aranır. Tezli lisans okumak isteyenler için ise zorunlu sınavdır.

ALES Nedir?

Ales ÖSYM tarafından düzenlenir ve öğretim üyesi dışında kalan kadrolara örneğin araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, uzman ya da okutman alımları için yapılan sınavdır. Bu gibi kadrolara yerleşmek için ALES Sınavı kesinlikle şarttır. ALES, lisans eğitimini tamamlayıp ardından yüksek lisans eğitimine başlamak isteyenler için yapılır. Tezli yüksek lisans eğitimi yapmak isteyenler için ALES sınavı şart koşulur. Ancak tezsiz yüksek lisans yapmak isteyenler için ALES şart değildir.

ALES sınavı KPSS sınavının aksine çok fazla bilgi yoğunluğu olmayan, analitik düşünmeyi temel alan bir sınav sistemidir. Sorularıın büyük kısmının bilgi ağırlıklı olmaması pek çok kimsenin kolayca yorumlayabilmesine sebep olur. Ancak bu  tip soru tarzlarına alışık olmayan adaylar için bazen de zorlayıcı olabiliyor. Sözel 1 ve Sözel 2 bölümlerinde sözele dayalı mantık soruları bulunur. Sayısal 1 ve Sayısal 2 kısımlarında ise sayısala dayalı mantık soruları yer alıyor. Mantığa dayalı sorular başlangıçta zorlayıcı gibi görebilir  ancak mantığı kavrandığında sorular oldukça basitleşebiliyor.

ALES ‘e Kimler Girebilir?

Bir lisans programında eğitim gören ya da mezun olmuş tüm herkes ALES sınavına başvuruda bulunabilir. Yurt dışında lisans öğrenimi görmüş kimseler için ALES sınavına girmeye hak tanınıyor. Ancak yurt dışında okunan okulun ülkemizle denklik belgesi bulunmalıdır. Bilakis tezli yüksek lisans okumak isteyenler için ALES en önemli kriterlerden biridir.

ALES Ne Zaman Yapılır?

ALES Sınavı, ÖSYM tarafından uygulanır. Sınav, ilkbaharda ve sonbaharda yılda 2 kez olacak şekilde tekrarlanır.

ALES Sınav puanı açıklandıktan 3 yıl sonraya kadar geçerlidir. Adaylar 3 yıl içinde aldıkları bu puan ile istedikleri lisansüstü programına başvuruda bulunabilir ve kayıt olabilirler.

ALES Sınav Süresi Ne Kadardır?

ALES sınavı ortalama süresi 150 dakika kadar oluyor. Sınav süresi uzun gibi görünse de pek çok adaya yeterli gelmiyor. Bu sebeple soruların püf noktalarını öğrenmek sınavda zaman bakımından sizlere oldukça fayda sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.