2021 Ales zaman?

Yüksek lisans yapabilmek için zorunluluk olan Ales 2021 programına hazır mısınız? Sınav ne zaman ve sınav içeriğinde neler var biliyor musunuz? Yüksek öğretim programlarını tamamlayan ve akademik seviyede eğitimlerini sürdürmek veya bu alanda mesleki kariyer yapmak isteyenler için atılacak ilk adım olan Ales hakkında sizin için bilgiler derledik.

Akademik bir kariyer, herkes tarafından hayal edilmese bile özellikle alanını çok sevmiş ve bu alanda bilimsel çalışmalar yürütmek isteyen idealist insanlar için en güzel gelecek hayalleri arasında yer almaktadır. Özellikle not ortalaması yüksek ve hocalarıyla ilişkileri kuvvetli ve öğrenmekten ve öğretmekten zevk duyan insanların tercih etmesinin çok daha başarılı sonuçlar doğurduğu akademik kariyerin kapılarını aralamak için ise diğer birçok kritere ek olarak akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavı olarak geçen ales’ten başarılı bir sonuç almak gerekmektedir.

Her yıl giderek daha fazla sayıda insanın yöneldiği akademik kariyer alanında; 2019 yılında yaklaşık 260 bin insanın girdiği 2021 Ales’te ise daha fazla insanın yarışacağı öngörülmektedir.

Ales Sınav İçeriği

Sayısal ve sözel olarak iki alana bölünmüş toplam 100 sorunun 150 dakikada cevaplanması beklenen zor bir sınav olan ales’ te hızlı okuma ve hızlı işlem yapabilmek gibi tekniklerin oldukça iyi sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Bilgi ve yetenek bakımından eksiği olmamasına rağmen birçok insanın ales’ten başarılı sonuç alamamasının sebebi gerekli hızda soru çözemiyor oluşundan ileri gelmektedir. Bu bakımdan ales hazırlıklarında en fazla üzerinde durulması gereken nokta hızlı işlem yapabilmek ve okuyabilmektir.

2020 Ales’te ter dökecek adayların şimdiden hazırlanmaya başlamasında fayda bulunmakta ve konu eksiği olmasa bile hızlı soru çözmeye dair pratiklerini geliştirmeleri istedikleri sonucu alabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Tüm sınav prosedürlerinde olduğu gibi Ales için de test tekniğinde pratiklik kazanmak en önemli hazırlık adımlarından bir tanesi olarak kabul edilir.

2020 Ales zaman?

2021 Önceki yıllardan farklı olarak 2019 yılında, yılda üç sefer yapılmaya başlanan ales’in, 2021 yılında da yine üç sefer yapılacağı duyurulmuştur. Henüz Ösym tarafından tarihi açıklanmasa bile önceki yıl baz alınarak 2021 Ales’in ilk oturumunun Mayıs 2021’de, ikinci oturumunun Eylül 2021’de, son oturumunun ise Kasım 2021’de yapılması öngörülmektedir. 

Yök tarafından alınan son kararlar çerçevesinde geçerlilik süresi de uzatılan ales’ten alınacak iyi bir puan, birçok öğrenci için akademik kariyer yolunu başlatacağı gibi mesleklerinde profesyonel olarak ilerlemek ve kendilerini geliştirmek isteyen çalışanlar açısından da geniş fırsatlar sunmaktadır. Özellikle son yıllarda hızla artan bir şekilde birçok bölüm profesyonel amaçlara yönelik tezsiz yüksek lisans programları açmakta ve çeşitli meslek gruplarına özel bu programlara da kabulde yine ales şartı aranmaktadır.

Ales 2020 sınav takvimi, başvurular ve sınavla ilgili diğer koşullar için sitemizi takip edebilir ya da dilerseniz ÖSYM ve YÖK tarafından yayınlanan talimatlar ve sınav yönergelerini inceleyebilirsiniz. Sınav oturum tarihleri ve başvurular gibi bilgiler bu kurumlar tarafından duyurulmakta, 2021 Ales takvimi ve takvimde meydana gelebilecek olası değişiklikler yine gerçek zamanlı olarak duyurulmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.