2021 ALES Sınavına Kimler Girebilir?

2021 ALES sınavı ya da Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, uzman, çevirici, okutman, eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara yapılacak atamalar için ÖSYM tarafından düzenlenmektedir. Ancak bu sınava herkesin katılım sağlaması mümkün değildir. 2021 ALES sınavına kimler girebiliyor? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilmektedir;

ALES sınavına girmek isteyen öğrencilerin bir lisans programından mezun olabilecek durumda olması, bir lisans programını bitmiş olması ya da yurtdışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesini almış bireyler katılım sağlayabilmektedir.

Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiği zaman sınava lisans programlarından mezun olmuş ya da mezun olabilecek durumda olanların katılım sağlayabilmesi gerekmektedir. Sınava yurt dışında lisans eğitimi görmüş bireylerde başvuruda bulunabilmektedir. Ancak yurt dışında lisans eğitimi görmüş bireylerin sınava başvur da bulunabilmesi için mutlaka denklik belgesini almış olmaları gerekmektedir.  ALES sınavı 2021 için bu koşulları sağlayan bireyler başvuru yapabilir.

ALES Sınavına Giriş Belgeleri Nelerdir?

ALES sınavına başvuru yapan adayların sınava girebilmek için mutlaka giriş belgelerine ihtiyacı vardır. Eğer ALES sınavı giriş belgeleri alınmamışsa adayın sınava katılım sağlaması mümkün olmamaktadır. Adaylar sınav başvurularını yaptıktan sonra sınav tarihinden önce mutlaka sınava giriş belgelerini almalıdır.

Sınava giriş belgelerini almayan adayların sınava giriş yapmaları ya da sınava katılım sağlamaları mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda sınava giriş belgeleri adayların sınava girecekleri yer bilgisini göstermektedir. Sınava katılım sağlayacak adayların sınav giriş belgesini ÖSYM’nin internet adresinden T.C Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile almaları mümkündür.

Sınava giriş belgesinin alınması ciddi derecede önem arz etmektedir. Sınav giriş belgesi bulunmayan adaylar sınavın yapılacağı binalara alınmamaktadır. Başvurusunu yapmış, ödemesini de zamanında yatırmış öğrencilerin dahi sınava alınması mümkün olmamaktadır. Bu sebepten adayların mutlaka sınava giriş belgelerini sınav alanında gelmeden önce ilgili sayfaları takip ederek belgenin bir çıktısını almış olmaları ve sınava giriş esnasında yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bu sayede her aday sınava herhangi bir sorun yaşamadan giriş sağlayabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.