2021 Ales Sınavı

Akademik düzeyde eğitim ve kariyer planları yapabilmek için Ales zorunlu bir aşama. 2021 Ales sınav takvimi ve sınav prosedürüne hakim olmak da bu nedenle ciddi anmak ifade ediyor. Zamanında başvuru ve elbette sınava yeterince hazırlanmak oldukça önemli ki, ancak bu şartlar altında başarı elde edilebiliyor.

Akademik ve lisansüstü eğitimi olanaklı kılan ales, akademik bir kariyer hayali olan veya alacakları yüksek lisans eğitimi sayesinde mesleki kariyerlerinde yükselmek isteyen öğrenciler ve çalışanlar için aşmaları gereken zorlu bir engel olarak duruyor. Akademik personel olmak veya lisansüstü eğitim hayatlarını devam ettirmek hedefleri olan ve bütün disiplinlerden insanların katıldıkları ales’in başarı ortalaması yıldan yıla yükselmekte ve bu sebeple her geçen yıl biraz daha zor bir sınav haline gelmektedir.

Ales Sınav Prosedürü

Bilgi ve genel yetenek kadar hızlı soru çözmenin de önemli olduğu bir sisteme sahip olan sınavda başarılı olmak isteyen adayların zorlu bir çalışma sürecini göze almaları gerekiyor. 2021 Ales’in tarihi ösym tarafından henüz kesin olarak ilan edilmese bile önceki yıllardan farklı olarak, bahar ve güz olmak üzere iki dönemde yapılan sınavın 2020 yılında üç sefer yapılacağı duyurulmuş bulunmaktadır.

Bütün bilim dallarına mensup adayların girdikleri bu sınavda 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru sorulmakta ve adayların sınavı 150 dakika içinde tamamlaması beklenmektedir. Ales’e giren insan insan sayısı her yıl artmakta ve 2019 yılında toplam 259 bin 649 adayın girdiği sınava 2021 Ales’te bu rakamdan daha fazla sayıda adayın başvurması beklenmektedir.

Ales Kaç Yıl Geçerlidir?

2018 yılında yapılan son düzenlemelerden sonra soru sayısı azaltılan ve sınav süresi kısaltılan ales’in geçerlilik süresi de 3 yıldan 5 yıla uzatıldı. Bu kapsamda adaylar bir ales sınavından aldıkları sonucu 5 yıl boyunca bütün başvurularında kullanabiliyor ve puanıyla yerleştirilmiş olsa bile bir sonraki yıl tekrar yeni bir başvuruda puan kaybetmeden aynı şekilde kullanabiliyor.

2021 Ales Puanlama Sistemi

Yök kriterleri gereği araştırma görevliliği pozisyonlarına başvurmak isteyen adayların en az 70 puan alması gereken sınavda, yüksek lisans ve doktora başvuruları için ise üniversitelerin ve bölümlerin kendi belirledikleri taban puanlar esas alınıyor. Bu taban puanlarda ise bölümün gördüğü talebe göre 55 puanlardan başlayıp 85-90 puanlara kadar uzanan geniş bir skalada taban puanlar bekleniyor. 2021 Ales’e girecek adayların şimdiden çalışmaya başlamaları ve istedikleri puanları alabilmeleri için hızlı soru çözme tekniklerini öğrenmelerinde fayda bulunmaktadır.

Ales; akademik sisteme dahil olabilmek için zorunlu bir sınav. Bu sınavda başarı elde edebilmek için ise öncelikle lisans düzeyinde belli bir başarı göstermiş olmak gerekiyor ki, pek çok okul yalnızca Ales Puanını yeterli bulmuyor. Sınav başarınızın yanı sıra diploma notunuzun da belli bir değerinde üzerinde olması zorunluluk arz ediyor. Bu nedenle akademik sisteme dahil olmak istiyorsanız bu konuda hazırlıklarınızı henüz lisans düzeyinde başlatmalısınız. Bu şekilde 2021 Ales’den yüksek bir puan da elde ederek akademik düzeyde başarı elde edebilir, dilediğiniz eğitimi almak üzere yüksek lisans eğitimine başlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.