2021 Ales Ne Zaman?

2021 Ales Ne Zaman?

Akademik kariyer yapmak isteyen öğrenciler için ales sınavı 2021 düzenlenmekte.  Bir lisans programından mezun olabilecek durumla olan ya da lisans mezunu olan kimselerin, akademik kariyer yapabilmesi için bu sınavdan yeterli düzeyde puanı almaları gerekmekte.

Bu noktada sınava hazırlanmak isteyen öğrencileri ilk olarak aklına “Ales ne zaman” sorusu gelmektedir. Bu bağlamda ösym tarafından açıklanan 2021 ales sınav tarihi 6 Aralık 2021 olarak belirlendi.

2021 Ales Başvuruları Ne Zaman?

2021 Ales sınavı ile akademik kariyer yapmak isteyen öğrencileri öncelikli olarak sınava başvuru yapmaları gerekmekte. Sınav başvurusu yapmayan öğrencilerin bu sınava dahil olması mümkün değil.

Bu sınav ile öğrenciler yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, eğitim planlamacısı, uzman, çevirici kadrolarına açıktan ya da öğretim elemanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir.

Bu noktada herhangi bir öğrencinin akademik kariyer yapabilmesi için geçmesi gereken adımlardan bir tanesidir. Ancak sınava dahil olmak için başvuru yapılmalıdır. Bu bağlamda öğrencilerin 2021 ales başvuru zamanını takip etmeleri gerekmektedir. 

ALES 2021 başvuruları ne zaman? Sorusunun cevabını merak eden öğrenciler için ösym tarafından yapılan açıklamalara göre başvuru süreci 1 Ekim tarihinde başlayacak ve 12 Ekim tarihinde son bulacak. Bu tarihler arasında başvuru yapmayan öğrencilerin sınava katılma hakları bulunmayacak.

Ales Sınav Ücreti

Sınava katılmak isteyen öğrencilerin başvuru sürecinden sonra sınav ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Başvuru ücreti en son 13 ekim 2020 tarihinde kadar yatırılacaktır. ALES sınav ücreti ise 130 TL olarak belirlenmiştir. Sınav başvuru ücreti ALES başvuru kılavuzunda yer alan bankalar aracılığı ile yatırılacaktır.

Adaylar, başvuru bilgilerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra sınav ücretlerini belirtilen süre içerisinde mutlaka yatırmalıdır. Aksi halde sınav başvuruları tamamlanmamaktadır. Sınav ücretini yatırmayan öğrencilerin sınav başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Ales sınavı ile hayatında yeni bir kapı açmak isteyen öğrencilerin mutlaka sınav başvuru tarihlerini ve sınav ücretini yatırma tarihlerini doğru bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir. Aksi halde olumsuz sonuçlar ile karşılaşılması son derece muhtemeldir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.